طراحی و چاپ جعبه مقوایی

طراحی و چاپ جعبه مقوایی یک از پر طرفدارترین شیوه های  بسته بندی هستند. در گذشته بسته بندی شامل یک ظرف یا جعبه برای نگهداری محصولات بود و از لیبل و برچسب تنها برای مشخص کردن جزئیات مربوط به محصول استفاده می شد. امروزه میبینیم که افراد در بسته بندی محصولات خود کیفیت را بهتر از هزینه میدانند. جعبه های مقوایی  ویترین محصولات شما می باشد.

فرض کنید شما یک فروشگاه دارید که درون آن با کیفیت ترین پوشاک ها را قرار داده اید اما فروشگاه شما فاقد ویترین است و افرادی که از مقابل فروشگاه شما عبور میکنند محصولات شما را نمی بینند .

نداشتن یک بسته بندی متناسب هم دقیقا مثل همین میباشد، بسته بندی متناسب باعث دیده شدن محصولات شما در قفسه فروشگاه ها می گردد.

هر چند کیفیت کالا در افزایش فروش و جلب مشتری نقش مهمی دارد، اما نمی توان از اهمیت بالای طراحی بسته بندی غافل شد. هر اندازه طراحی بسته بندی حرفه ای و خلاقـانه باشد به همان اندازه می تواند مخاطب بیشتری را جذب کند و این مهم ترین اثر و مزیت در طراحی بسته بندی می باشد.

مطالعه بیشتر : چاپ کارت اسکرچ

 

نکات مهم در طراحی جعبه مقوایی

یکی از نکاتی که می بایست طراحان گرافیک در طراحی بسته بندی در نظر بگیرند ، قابل استفاده و کاربردی بودن بسته بندی بعد از استفاده محصول است که مطمئنا باعث جذب نگاه مشتری خواهد شد.

جنس، طرح و رنگ استفاده شده برای طراحی بسته بندی، باید کاملا با محصول سازگار باشد زیرا عدم دقت به این مورد میتواند به شدت روی فروش محصولات تاثیر منفی بگذارد.

اولین چیزی که قبل از شروع طراحی بسته بندی باید توجه داشت، انتخاب قالب مناسب و استاندارد می باشد. در نتیجه باید قالبی را برای بسته بندی انتخاب نمود که بتوان مواد غذایی یا سایر محصولات را براحتی در آن نگهداری و از آسیب های فیزیکی جلوگیری کرد.

گاهی طراح با زحمت فراوان ، موفق به طراحی بسته بندی کاملا خلاقانه می شود در صورتی که به دلیل جاگیر بودن آن و حجم فضای زیادی که در انبار اشغال می کند مانع از فروش بالای کالا می گردد.

نکات مهم گرافیکی در طراحی جعبه مقوایی

به همان اندازه که طراحی و انتخاب نوع بسته بندی مهم است به همان اندازه نیز باید به طراحی گرافیکی از قبیل انتخاب رنگ، طرح، فونت و سایر عوامل دقت نمود.

زیرا رنگ ها از اثرگذارترین عوامل در طراحی بسته بندی می باشند و به کار بردن هر یک می تواند حس خاصی را در مخاطب ایجاد نماید.

به همین دلیل طراح گرافیک علاوه بر داشتن دانش و علم استفاده از نرم افزارهای ادیت و طراحی، باید بر روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر تبلیغات و ذهن مخاطب نیز آگاهی کامل داشته باشد.
انتخاب فونت، سایز متن و نوع اطلاعات از جمله موارد مهم در طراحی جعبه می باشند که علاوه بر کاربردی بودن با زیبایی طراحی بسته بندی نیز ارتباط دارند.

اطلاعات کاربردی و مهم بر روی بسته بندی باید کاملا واضح و خوانا باشند تا مخاطب بتواند بدون باز کردن محصول تا حد زیادی ویژگی های کالای مورد نظر را درک کند.
انتخاب تصاویر متناسب با نوع کالا و فرهنگ مردم هر منطقه باید به صورت کاملا هوشمندانه باشد. بیشتر از اینکه یک متن و نوشته روی طراحی بسته بندی بتواند ذهن مخاظب را به خود مشغول کند، انتخاب تصاویر با کیفیت بالا می تواند مثمر ثمر باشد.

موارد مصرف

جعبه های انواع چای،پودر ماشین،جعبه شیرینی،جعبه های فست فود،جعبه های دارویی،جعبه مداد رنگی،جعبه اسباب بازی ،پوشاک ، زیورآلات و …از موارد مصرف جعبه های مقوایی هستند.

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید.