چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی

چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی

چاپ سابلیمیشن جزو بهترین و کاربردی ترین روش های چاپ به شمار می رود. اساس این نوع چاپ بر پایه تصعید مواد می باشد. در چاپ تصعیدی جوهر با استفاده از کاغذ مخصوص به محصول یا جنس مورد نظر انتقال داده می شود.

چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی

چاپ سابلمیشن چیست و چه کاربردی دارد؟

چاپ سابلیمیشن به چاپ حرارتی نیز معروف می باشد این نوع چاپ به صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام می گردد. در روش مستقیم جوهر به شکل کاملا مستقیم روی بافت پارچه اعمال می گردد سپس به کمک نور حرارتی رنگ روی پارچه تثبیت می گردد. روش چاپ غیر مستقیم نیز به چاپ ترانسفر معروف می باشد. در این روش ابتدا الگوی طرح روی کاغذ ترانسفر چاپ می گردد سپس برای انتقال طرح روی بافت پارچه از پرس حرارتی استفاده می شود. انواع چاپ روی سرامیک، بشقاب، قاب گوشی و لیوان به کمک چاپ غیر مستقیم انجام می شوند.

قیمت کارت اسکرچ

وسایل مورد نیاز برای انجام چاپ سابلیمیشن

از مهم ترین تجهیزات چاپ سابلیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرینتر مخصوص                                             

طرح مورد نظر ابتدا باید توسط پرینتر مخصوص روی کاغذ چاپ گردد سپس کاغذ در معرض دمای بالا قرار می گیرد و طرح روی جسم انتقال داده می شود. توجه داشته باشید که پرینتر باید به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل شود تا شما بتوانید طرح ها را مدیریت نمایید و آن ها را به راحتی چاپ نمایید.

 از بهترین پرینترها برای انجام چاپ سابلیمیشن می توان به پرینتر Epson L80 و Epson p50 اشاره کرد.

کاغذ مخصوص چاپ تصعیدی

از این نوع کاغذ برای انجام چاپ سابلیمیشن به کمک جوهر مخصوص سابلیمیشن استفاده می شود. این نوع کاغذها دارای جنس با کیفیتی هستند به همین دلیل جوهر به خوبی روی آن ها منتقل می شود. چاپ روی کاغذ مخصوص دارای کیفیت بالایی می باشد.

دستگاه پرس حرارتی

بعد از انتقال دادن طرح روی کاغذ باید برای انتقال دادن جوهر از دستگاه پرس حرارتی استفاده شود. این دستگاه قادر است با ایجاد حرارت بسیار زیاد جوهر را به صورت یکنواخت روی کاغذ پخش کند. از کاربردی ترین انواع دستگاه پرس حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستگاه پرس حرارتی تمام اتومات
  • دستگاه پرس حرارتی نیمه اتومات
  • دستگاه پرس حرارتی با سطح تخت
  • دستگاه پرس حرارتی مخصوص لیوان
  • دستگاه پرس شش کاره

متریال های مناسب برای انجام چاپ سابلیمیشن

برای انجام چاپ سابلیمیشن بهتر است متریال های مناسبی نظیر پارچه ساتن، سطوحی که کوتینگ شده اند مانند ظرف های سرامیکی و… را تهیه کنید. توجه داشته باشید در این صورت چاپ با کیفیت تر خواهد شد.

چسب نسوز

برای اینکه بتوانید کاغذ را روی سطح جسم به صورت ثابت نگه دارید باید از چسب نسوز استفاده نمایید. در صورتی که کاغذ روی سطح کار ثابت نباشد وضوح تصویر چاپ شده مناسب نخواهد بود.

مزایای چاپ سابلیمیشن چیست؟

از مهم ترین مزایای چاپ سابلیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت بسیار بالا

این نوع چاپ دارای روشی خاص است به همین دلیل قادر است تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی روی سطوح مختلف چاپ نماید. رنگ های مورد استفاده در چاپ سابلیمیشن به صورت کامل به بافت درونی محصول جذب می گردند.

پایداری رنگ

رنگ های مورد استفاده در این نوع چاپ مقاومت زیادی در برابر آب، نور خورشید و… دارند. به همین دلیل است که طول عمر محصولاتی که دارای چاپ تصعیدی هستند بالاتر است.

تولید انواع محصولات سفارشی و تبلیغاتی

از چاپ سابلیمیشن می توان روی سطوح محصول مختلف نظیر کفش، سرامیک، لوازم التحریر و… استفاده کرد. به همین دلیل این روش گزینه مناسبی برای تولید محصولات سفارشی و تبلیغاتی است.

چاپ بدون ایجاد محدودیت رنگ

به کمک این نوع چاپ می توان تصاویری مختلف و با تعداد رنگ های زیاد را روی محصولات چاپ کرد. علاوه بر این با استفاده از چاپ سابلیمیشن می توان تصاویر با رنگ های مختلف و طرح های پیچیده تر را روی سطوح مورد نظر ایجاد کرد.

پوشش دهی به صورت کامل

در چاپ سابلیمیشن از روش جوهرافشانی گرمایی استفاده می شود به همین دلیل روی سطح محصولات نقاط خالی وجود نخواهد داشت. به کمک این روش چاپ می توان تصاویر را با جزئیات و رزولوشن بالا روی محصولات مختلف چاپ کرد.

قابلیت چاپ روی سطوح مختلف

از این نوع چاپ می توان روی سطوح مختلف استفاده کرد به همین دلیل استفاده از چاپ سابلیمیشن امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این نوع چاپ همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی می باشد.

قابلیت چاپ به صورت تیراژ و تک

یکی دیگر از مهم ترین مزایای چاپ سابلیمیشن قابلیت چاپ به شکل تکی و تیراژ می باشد.

هزینه مقرون به صرفه

قیمت مقرون به صرفه این نوع چاپ امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این نوع چاپ همچنین دارای ضایعات بسیار کمی می باشد. شایان ذکر است که مصرف برق در چاپ تصعیدی بسیار پایین است.

مهم ترین انواع کاربرد چاپ تصعیدی

انواع چاپ های مختلف دارای کاربردهای متنوعی هستند که چاپ سابلیمیشن نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

از مهم ترین کاربردهای چاپ تصعیدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام چاپ روی پارچه

چاپ روی تیشرت و پارچه انواع لباس ها یکی از مهم ترین کاربردهای چاپ تصعیدی به شمار می رود. کیفیت این نوع چاپ روی پارچه های مختلف بسیار زیادی است. این نوع چاپ همچنین با شستشو و رطوبت هرگز پاک نمی شود. به همین دلیل طراحان مد امروزه از چاپ سابلیمیشن روی پارچه های مختلف استقبال زیادی می کنند.

برخی از مهم ترین نمونه های چاپ تصعیدی روی پارچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاپ روی پارچه مبلمان و پرده
  • چاپ روی روتختی
  • چاپ روی کوسن
  • چاپ روی لباس های ورزشی و…

چاپ تصعیدی روی لیوان

از این نوع چاپ روی سطوحی که غیر مسطح هستند نیز می توان استفاده کرد. به همین دلیل امروزه برای تزئین انواع لیوان و ماگ ها از این نوع چاپ استفاده می شود.

انجام چاپ روی چوب و MDF

با استفاده از دستگاه مخصوص چاپ سابلیمیشن می توان روی متریال های مختلف نظیر چوب و ام دی اف تصاویر با کیفیتی را چاپ کرد.

محصولات سخت و سفت

از چاپ سابلیمیشن می توان روی اشیای سخت و سفت نظیر پد ماوس، قاب موبایل، صفحه کلید برق و… به راحتی استفاده کرد.

 انواع کاشی سرامیکی

چاپ تصاویر مختلف روی کاشی های سرامیکی به کمک چاپ سابلیمیشن امکان پذیر می باشد. از انواع کاشی های سرامیکی طرح دار می توانید برای طراحی داخلی آشپزخانه، سرویس بهداشتی، موزه، لابی و… استفاده کرد.

سخن پایانی

استفاده از چاپ سابلیمیشن به دلیل کاربردها و مزایای زیادی که دارد امروزه مورد توجه قرار گرفته است. این نوع چاپ به کمک پرینتر مخصوص و … قابل انجام می باشد. در صورتی که تمایل دارید چاپ با کیفیت و با وضوح بالایی را روی اشیاء و سطوح مختلف ایجاد کنید بهتر است از این نوع چاپ غافل نشوید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید.