چاپ افست و چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟

اگر شما بین انتخاب چاپ افست و دیجیتال مردد هستید ممکن است این سوال به ذهن‌تان خطور کند. قبل از هر چیز بهتر است بدانید چاپ های دیجیتال و افست جزو چاپ های پرکاربرد به شمار می روند. این دو نوع چاپ با یکدیگر دارای تفاوت هایی هستند بنابراین بهتر است شما با تفاوت آن ها آشنا شوید سپس با توجه به نیازتان یکی از دو نوع چاپ را انتخاب کنید.

بررسی تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال امروزه روش های مختلفی برای انجام چاپ وجود دارند. به همین دلیل انتخاب روشی مناسب از بین آن ها کار نسبتا دشواری است. چاپ افست و دیجیتال از انواع روش های چاپ جدید هستند. این دو نوع چاپ با یکدیگر تفاوت هایی دارند که بهتر است شما با تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال آشنا شوید.

 

تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ به روش افست چیست؟

در فناوری چاپ افست از صفحاتی استفاده می گردد که جنس آن ها آلومینیومی می باشد. این صفحات قادر هستند که تصاویر را روی روکش های لاستیکی انتقال دهند. این نوع صفحات همچنین به شکل چرخشی تصاویر را روی برگه های کاغذ چاپ می کنند.

در چاپ افست جوهر به صورت مستقیم روی کاغذ انتقال پیدا نمی کند. در صورتی که نیاز به چاپ به روش انبوه دارید چاپ به روش افست می تواند برایتان بهترین انتخاب باشد. در این روش چاپ تکثیر رنگ ها دقیق می باشد و ظاهر چاپ نیز درخشان و تمیز خواهد بود.

 

بیشتر بدانید:  

چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی

 

از مهم ترین مزایای چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به کمک این نوع چاپ می توانید تیراژ بالا را با هزینه ای بهینه چاپ نمایید.
 2. برای این نوع چاپ می توانید از کاغذهای مختلف استفاده کنید.
 3. این نوع چاپ دارای کیفیت بسیار بالایی است.
 4. در این نوع روش چاپ از سیستم 4 رنگ و سایر رنگ های اضافه می توانید استفاده کنید.
 5. از چاپ افست برای چاپ بروشور، کتاب و… می توانید استفاده کنید.

 

از مهم ترین مزایای چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاپ دیجیتال چیست؟

در این نوع روش چاپ می توانید فایل الکترونیکی که انتخاب می کنید به صورت مستقیم روی سطح مورد نظر خود چاپ نمایید.

از مهم ترین مزایای چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این نوع روش چاپ مناسب برای تیراژ پایین می باشد.
 2. برای انجام چاپ دیجیتال زمان کمتری صرف می شود.
 3. در این روش چاپ قابلیت ایجاد تغییر روی داده ها نظیر شماره تلفن و… قرار دارد.
 4. امکان انجام این نوع چاپ به صورت سیاه و سفید وجود دارد و هزینه چاپ سیاه و سفید بسیار کمتر از چاپ رنگی است.
 5. در روش چاپ دیجیتال از فناوری پیشرفته ای استفاده می شود در نتیجه این نوع چاپ کیفیت بسیار بالایی دارد.

بررسی تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال

هر یک از روش های چاپ دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند که روش های چاپ افست و دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

از مهم‌ترین انواع تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال
 • تیراژ چاپ:

چاپ افست یکی از بهترین روش ها برای تیراژ بالا است. در صورتی که چاپ دیجیتال برای چاپ ها با حجم پایین انتخابی مناسب می باشد.

 • مدت زمان:

مدت زمان چاپ دیجیتال بسیار کمتر از چاپ به روش افست می باشد. در صورتی که شما نیاز به انجام چاپ در سریع ترین زمان ممکن دارید چاپ به روش دیجیتال می‌تواند برایتان بهترین انتخاب باشد.

 • اندازه قطعات چاپ:

پرس های مخصوص چاپ افست می توانند قطعات چاپ بسیار بزرگ تری را در خودشان جای دهند در صورتی که قطعات مخصوص چاپ به روش دیجیتال دارای محدودیت هایی در میزان اندازه و ذخیره کاغذ می باشند.

 • سفارشی سازی:

در چاپ دیجیتال می توان به کمک قطعات چاپ که به صورت سفارشی شده هستند پیش رفت ولی در چاپ به روش افست این امکان وجود ندارد.

یکی دیگر از انواع تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال این است که در چاپ به روش دیجیتال می توان داده ها را در هر مرحله ای از کار به راحتی تغییر داد. توجه داشته باشید که در این صورت در فرآیند چاپ لازم نیست هیچ تغییری ایجاد کنید.

 • کیفیت چاپ:

از دیگر انواع تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال می‌توان به کیفیت چاپ اشاره کرد. چاپ به روش افست دارای کیفیت بسیار بالاتری می باشد.

 • چاپ روی متریال های مختلف:

از چاپ به روش دیجیتال می توان روی متریال های مختلف استفاده کرد. در صورتی که چاپ افست قابلیت استفاده روی انواع متریال مختلف را ندارد. از چاپ به روش افست نمی توان در ابعاد بزرگ استفاده کرد.

 • وزن مواد:

ماشین مخصوص چاپ به روش دیجیتال می تواند وزن کاغذ در رده 80 gsm تا 300 gsm را تحمل نماید. در صورتی که ماشین چاپ به روش افست توانایی تحمل وزن کاغذ از 60 gsm تا 500 gsm را دارد.

 • دامنه رنگ:

در صورتی که به نقطه رنگ هایی خاص برای سطح بالایی از دقت تکثیر نیاز دارید بهتر است از روش چاپ افست استفاده کنید.

بررسی استفاده از جوهرهای متالیک در انواع چاپ دیجیتال و افست

یکی دیگر از انواع تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال این است که در چاپ به روش دیجیتال جوهرهای متالیک به خوبی تولید نمی شوند. در نتیجه بهترین انتخاب برای تولید جوهرهای متالیک چاپ به روش افست می باشد.

بررسی استفاده از لاک ماوراء بنفش در انواع چاپ دیجیتال و افست

لاک ماوراء بنفش قابلیت اینکه روی محصولات چاپی دیجیتال قرار بگیرد را ندارد. بنابراین بهتر است برای قرار گرفتن لاک ماوراء بنفش روی محصولات چاپی از روش چاپ افست استفاده کنید.

روش چاپ افست بهتر است یا دیجیتال؟

حال که با انواع تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال آشنا شدید می توانید به سوال مذکور پاسخ دهید. چاپ به روش افست و چاپ به روش دیجیتال جزو روش های بسیار مفید چاپی به شمار می روند. هر یک از این نوع چاپ ها با توجه به نیاز پروژه تان دارای مزیت های خاصی می باشند.

در صورتی که تعداد پروژه تان بزرگ است و تمایل دارید برای انجام چاپ از رنگ پنتون خاص استفاده نمایید چاپ به روش افست می تواند برایتان بهترین انتخاب باشد. برای انجام چاپ به روش افست می توانید از انواع کاغذهای سفارشی و جوهرهای ویژه نظیر جوهر فلورسنت یا فلزی استفاده کنید. از چاپ دیجیتال می توانید برای تیراژ پایین و کمتر از مقدار 200 عدد استفاده کنید. در این نوع چاپ قابلیت ایجاد تغییر در داده ها وجود دارد.

از مهم ترین عوامل تاثیرگذار روی هزینه چاپ افست و دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نوع متریال مورد استفاده
 2. نوع رنگ مورد استفاده
 3. تیراژ چاپ و…

سخن پایانی:

بدون تردید می توانید نیاز کسب و کارتان را به کمک هر یک از انواع چاپ دیجیتال و افست برآورده سازید. به این نکته توجه داشته باشید که قبل از انتخاب چاپ باید ابتدا هدف تان را مشخص نمایید. برای اینکه بتوانید روش چاپ مناسبی را انتخاب کنید بهتر است به تیراژ چاپ، جنس رنگ مورد نظیر، متریال مورد استفاده، تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال و… توجه داشته باشید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید.